Instaprofile

kayhan_kalhor@


صفحه اینستاگرام

زندگینامه و اینستاگرام کیهان کلهر

کیهان کلهر متولد 3 آذر 1342 در کرمانشاه است، وی یکی از موسیقی دانان برجسته ایرانیست و در حوزه نوازندگی و آهنگسازی فعالیت میکند، او تسلط به نواختن ساز هایی همچون تنبور، سه تار و شاه کمان دارد و ساز تخصصی وی کمانچه است.

پدر وی کارمند عالی رتبه وزارت کشاورزی بوده است که به همین دلیل خانواده وی در زمان کودکیش به تهران مهاجرت کردند؛ او در همان کودکی در سن 5 سالگی به همراه برادر بزرگترش کامران کلهر شروع به آموختن موسیقی کرد. و در سن 12 سالگی این حوزه را حرفه ایی تر دنبال کرد و در زمان دبیرستان خود، زمانی که مجدد به زادگاه خود برگشت به همراه برادرش فعالیت خود را در ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه آغاز کرد.

در هنگام جنگ  ایران و عراق دوباره خانواده وی به تهران آمدند و در سن هیفده سالگی کیهان کلهر به ایتالیا رفت و پس از آنها برای تحصیلات عالی به کانادا رفت و در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا با مدرک کارشناسی ارشد آهنگسازی فارغ‌التحصیل شد.

 

فعالیت حرفه ایی

بعد مرگ خانواده کیهان کلهر به وسیله اثابت موشک به خانه پدری وی و کشته شدن پدر، مادر و برادرش او به ایران بازگشت، و در شروع فعالیت هنری خود در ایران با علیرضا افتخاری مشغول به همکاری شد؛ اما پس از یک سال دوباره به کانادا برگشت تا تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهد و در همان سال توانست چند همکاری با محمد رضا شجریان و شهرام ناظری انجام دهد و در کنسرت آنها به عنوان نوازنده حضور یابد، وی مدت‌ها عضو گروه دستان بود و در کنسرت‌های این گروه به همراه شهرام ناظری به نوازندگی پرداخت و پس از آن به عنوان نوازنده در گروه راه ابریشم که یویوما ویولون‌سل‌نواز چینی-آمریکایی به راه انداخته حضور دارد. این گروه در دوازده فوریهٔ ۲۰۱۷ برنده جایزه گرمی شد.

 

جوایز و افتخارات

  • جایزه گرمی «بهترین آلبوم جهانی سال» 2017
  • جایزهٔ فعالیت هنری انسان‌دوستانه آیزاک اشترن، به خاطر کمک به بشریت و مسائل انسانی از طریق موسیقی، در مسابقه بین‌المللی ویولن ایزاک اشترن شانگهای در سال 2018
  • برنده جایزه جهانی «وومکس» 2019
  • در ماه آگوست سال 2019 آلبوم «هنوز پاییز است» محصول مشترک کیهان کلهر با گروه رامبرانت تریو از نگاه مجله سانگ لاینز جزو 10 آلبوم برتر سال 2019 قرار گرفت.
  • جایزه بیتا 2019

 

 

همکاری ها

کلهر با هنرمندان و گروه های نامی همانند محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، حسین علیزاده، علی‌اکبر مرادی، علیرضا افتخاری، اعضای گروه دستان، اردال ارزنجان، یویوما، بروکلین رایدر، ارکستر فیلارمونیک و کوارتت کرونس گروه سازهای بادی هلند  در حوزه آهنگسازی و نوازندگی همکاری کرده است.

 

کیهان کلهر متولد 3 آذر 1342 در کرمانشاه است،
خانواده کیهان کلهر به وسیله اثابت موشک به خانه پدری وی پدر، مادر و برادرش کشته شدند

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *